[Free Kindle] ♗ Sikur t'isha djalë ☥ Pb-reisen-gewusst-wie.de

Sa e dhimbshme eshte me mendu qe ka ende familje me zakone te njejta si familja e Dijes Kam mendu qe ky liber eshte shume i mbivlersume, ashtu si shume libra te autoreve shqiptare libra me vlera te larta , por ky liber po te kishte qene i nje autori me emer te madh neper bote, atehere kishte me qene nje prej kryeveprave te letersise Nje prej sendeve ma te rendsishme qe i jam falenderuse shkolles fillore eshte qe ma kan dhene si detyre me lexu kere veper arti Dija, nje vajze pa nene e pas marteses se babait,thuajse edhe pa te, e don rrugen e shkollimit, te perparimit e eshte nje feministe e madhe, por zakonet shqiptare te asaj kohe, e qe me turpin ma te madhin po e them qe edhe te sotit neper disa vende, detyrohet me u martu e me e lene ate qe me te vertet e dashuron Jemi mesu qysh te vegjel ndoshta me e ndjek ate qe e dojme, nese eshte per te miren tone, por ky liber na e jep nje prespektive krejt tjeter mbi jeten e ketij populli qe bejme pjese Ma ka dhene nje fryme tjeter jete ky liber, e me ka dhene ate ndjesine e tmerrit, dashurise e dhimbjes ne te njejten kohe Disa nga 5 yjet me te forta qe i kam dhene ndonjehere. Nje nga librat me te bukur te letersise shiptare Haki Stermilli must have been a fucking genius Nje liber i shkruar shume kohe me pare qe te rremben ne cdo fjale Please make this book famous [Free Kindle] ♪ Sikur t'isha djalë ♺ Amazing Books, Sikur T Isha Djal Author Haki St Rmilli This Is Very Good And Becomes The Main Topic To Read, The Readers Are Very Takjup And Always Take Inspiration From The Contents Of The Book Sikur T Isha Djal , Essay By Haki St Rmilli Is Now On Our Website And You Can Download It By Register What Are You Waiting For Please Read And Make A Refission For You Ne qofte se ky liber do te shkruhej nga nje shkrimtar i huaj, sot do te kishte permasa boterore dhe padyshim do ishte ne listen e librave qe duhen lexuar patjeter njehere ne jete Eshte i shkruar kaq thjeshte, kaq bukur, me cdo fjale qe te mbush me dhimbje Dhimbje per nje kohe qe mendonim se sot do kishte ikur, por aspak, ky liber eshte kaq bashkekohor edhe sot e kesaj dite Merreni kete liber, lexojeni dhe kalojeni dore me dore sepse cdo person qe ju njihni duhet ta lexoje patjeter. Menyra e organizimit te librit, stili dhe tematika te sjellin menjehere ndermend Pse ne e Sterjo Spasses edhe pse personazhet te kundert e te ndryshem ne dukje, i bashkon ne thelb ideali LiriaSi krijim i viteve 30 ne Shqiperi, romani duhet te kete nxitur reagime tek nje publik, pjesa me e madhe e te cilit mendonte se femrat nuk ishin gje tjeter vecse kafshe shtepiake qe vlejne vetem per sherbime e nevoja shtepie , sic shprehet personazhi i Dijes Duke kerkuar te percoje mesazhe, autori i ngarkon personazhit te Dijes disa barra me te medha nga c mund te mbaje personazhi dhe pikerisht ketu dallohet se nuk flet me Dija, por vete autori Megjithate kjo eshte e justifikueshme duke marre parasysh misionin qe i ka caktuar autori kesaj vepre Per t u vleresuar sigurisht per ate kohe, vlen dhe perpjekja e autorit per te perqafuar psikologjine femerore e te shtenit te saj ne leter.Vitet 30 jane vite te rendesishme per femren shqiptare ku fillojne behen perpjekjet e para shteterore, nga mbreti Zog, per liberalizimin e saj Perfaqesimi gjithashtu letrar i ketij ndryshimi sigurisht ka luajtur rol, edhe pse ndoshta jo mjaftueshem.Autori dhe libri meritojne vemendje e vleresim per rrethanat e kohen ne te cilen eshte punuar. Libri i pare nga nje autor shqiptar qe lexoj ne keto 3 vitet e fundit dhe e them me bindje te plote qe eshte nje nga me te bukurit I shkruar shume vite me pare vazhdon akoma te mbetet shume aktual I shkruar thjesht dhe transmeton nje rrjedhsmeri ne lexim aq sa e ke shume te veshtire ta heqesh nga dore Eshte nje liber mjaft prekes ku lexuesi behet pjese e vuajtjeve dhe padrejtesive qe i behen protagonistes. Ky eshte padyshim libri me i bukur qe kam lexuar kete vit Nje liber, i cili i paraqitur ne trajten e ditarit te nje vajze te re, flet per jeten e veshtire te gruas shqiptare ne nje shoqeri te varfer shpirterisht dhe te ndrydhur nga mendesia patriarkale Me pelqen edhe emri qe autori i ka dhene vajzes Dije Mendoj jo pa qellim i eshte dhene ky emer sepse vajza vete eshte e vetedijeshme se ajo cka e rrethon, se vendimet e marra per te pa pelqimin e saj, se kontrolli dhe standartet e dyfishta shoqerore nuk jane te drejta dhe nuk duhen pranuar si te tilla kurresesi gje qe e dallon fund e krye nga njerka dhe i ati, te cilin jane te zhytur ne injorancen e tyre dhe qendrojne aty qetesisht pa bere as perpjekjen me te vogel per ndryshim. Haki Stermilli eshte nje nga autoret shqiptar qe me pelqen me se shumti Perveq qe ishte nje shkrimtar shume I talentuar ajo qka e ben te dallohet nga shkrimtaret e tjere eshte fakti se ai ishte shume perparimtar Ne nje kohe kur femra nuk konsiderohej asgje me shume se nje kafshe, kur ajo nuk respektohej dhe madje as nuk kishte te drejte te edukohej, te jepte mendimet apo idete e saja, poeti i madh shkroi nje liber per te Ai e kishte kuptuar qe vetem me fuqizimin dhe barazine e plote te femres shoqeria do ece perpara, ai para shume vitesh ka kuptuar diqka qe fatkeqesisht gjysma e njerezve se kuptojne as ne ditet e sotme Duhet pranuar qe prej atehere fati I femres shqiptare ka ndryshuar shume, sidoqofte gjendja e saj prape le shume per te deshiruar Ende egziston shoqeria patriarkale Ligjerisht grate dhe burrat jane te barabarte mirepo ligja nuk ka fuqine magjike,apo mistike qe te baje vete nji ndryshim te njihershem e te mrekullueshem ne shpirtin e popullit Me poshte do shenoj disa pjese nga ditari i Dijes Po t a kisha pase ne dore do ta grisesha carcafin dhe nuk do ta lejsha femnen pa shkolle, pse grueja asht themeli i shoqnis njerezore, pse ajo asht burimi i moralit, pse ajo eshte nyja e shenjte e qenejes, pse ajo e mbjell faren e dashunis vellazenore ne mes njerezve E kur ajo lihet mbas dore vuen e tane shoqnia njerezore E un, sikur te kisha qene djale, do te bertitsha dhe do t a ngrejsha zanin deri ne kupe te Qiellit qe te mundesha me e sigurue mesimin dhe e dukimin e femnes ma shume se te mashkullit, sepse femna asht adukatorja e pare e njeriut Dhe, ma fort se kushdo tjeter, keta njeres qe kane zemra elastike guxojne me e akuzue femnen tue thane se asht dreq Dreq apo engjell asht femna Ajo krijese qe krijon tue u bame nane,ajo qe rrit dhe edukon femij me nji durim shembelluer, ajo qe lidh plage shtati e zemre, ajo qe asht burim i pashterrun ngushullimi, dashunije e dhembshunije qenka dreq Do te ishte mire sikur t ishte dreq kundrejt ketyne typave, por nuk asht se se natyra e ka krijue engjell. Nje nder librat me te bukur per barazine gjinore apo feminizmin qe kam lexuar deri me tani.E lexova me nje fryme , me la pa gjume, me lendoi, me vrau.Kryeveper e letersise shqiptare.Shpresoj qe edhe jashte vendit te marre vleren qe meriton. Po e imagjinoja veten n situat n e Dijes dhe rebelohesha, pse nuk e ngre m shum z rin, m vinte t hyja n lib r e t u mshojsha me grusht turinjve t njerk s, t atit e atyre meshkujve fanatik e t palogjik sh m q kan p rdorur fen si iu ka dashur mendja e tyre e trash Po n t v rtet Dija smund t b nte m shum se aq, t b nte nj vajz 17 vje are para nj mentaliteti t hekurt dhe aq shum mendjeve t ndryshkura q kishin pushtet mbi t Vet m t b hej vras se, po kjo do ta shkat rronte t gjith figur n e saj Ajo ishte zem rdhembshur, e logjikshme, e p rshpirtshme Dija e shkret , ta k put shpirtin.Si problematik m kujton pak Bardh n e Temalit.